Twitter

Alert dla praw kobiet - Henryka Bochniarz na Kongresie Kobiet.

niedziela, 10 września 2017

Bochniarz na Centrum Przedsiębiorczości

Alert dla praw kobiet - Henryka Bochniarz na Kongresie Kobiet.

 

Ponad pięć tysięcy kobiet i mężczyzn bierze udział w IX Ogólnopolskim Kongresie Kobiet, który odbywa się 9 i 10 września po raz pierwszy w Poznaniu pod hasłem „Alarm dla praw kobiet”. Czy faktycznie trzeba alarmować? Niestety, w 2017 r. prawa kobiet są notorycznie łamane i ograniczane, a same kobiety traktowane coraz gorzej.

 

Tegoroczny Kongres prowadzi jego twórczyni i znana dziennikarka, Dorota Warakomska. Pierwszy dzień rozpoczęło, tradycyjnie już, odśpiewanie hymnów państwowego oraz Kongresu Kobiet. Następnie zgromadzone na sali tłumy przywitały matki założycielki - Henryka Bochniarz i Magdalena Środa oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

Gabinet Cieni Kongresu w składzie prof. Danuta Huebner, premiera, dr Henryka Bochniarz, wicepremiera i ministra rozwoju oraz prof. Małgorzata Fuszara, ministra ds. równego traktowania przedstawił swoją wizję przyszłości Polski i przekonywał o konieczności bliższej integracji z Unią Europejską.

 

Europa nie jest wyspą na oceanie, musimy zauważyć i zaakceptować megatrendy: przemiany demograficzne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych oraz zmiany klimatyczne. One w wielkim stopniu wpływają na to, jak ludzie reagują, a w konsekwencji na naszą politykę, gospodarkę i codzienne życie. - mówiła Henryka Bochniarz. Pozostawieni poza Unią, na peryferiach Europy, nie jesteśmy konkurencyjni. Dlatego musimy podkreślać na każdym kroku, że największym sukcesem Polski w XXI wieku było wejście do Unii Europejskiej i priorytetem jest dalsze i aktywne uczestnictwo. To jedyna odpowiedź na problemy, które zmieniają oblicze światowego ładu. - puentowała Bochniarz.

 

Prof. Danuta Hübner także podkreśliła konieczność pozostania i bliższej współpracy z krajami Unii Europejskiej, natomiast prof. Małgorzata Fuszara opowiedziała o problemach, z którymi mierzą się kobiety w dzisiejszej Polsce, o konieczności przezwyciężenia patriarchatu i wprowadzeniu sprawiedliwszych kwot wyborczych oraz lepszego systemu przedszkoli i żłobków. O pogorszającej się sytuacji kobiet mówił także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Henryka Bochniarz otworzyła także Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji, organizowane w ramach centrów i warsztatów Kongresu Kobiet. Przytoczyła wyniki tegorocznego badania Gender Equality Index, z którego wynika że jedynie 6% członków zarządów firm w Polsce to kobiety. Jako rozwiązanie wskazała na konieczność wprowadzenia systemu kwot do kodeksu spółek handlowych. To najprostsza droga do zmiany świadomości społecznej.

 

 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI