Twitter

Nagroda Nike

Przez dziesięć lat byłam współfundatorką literackiej Nagrody "Nike", przyznawanej od 1997r.  

Skąd pomysł? Pewnego razu, kiedy odwiedzałam kolegę w Londynie, poszliśmy na wręczenie nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Spodobał mi się sposób organizacji tego konkursu. Pomyślałam, dlaczego nie w Polsce? Tak to się zaczęło.

Tegoroczną laureatką została Bronka Nowicka za książkę „Nakarmić kamień" - zbiór ponad czterdziestu krótkich opowieści, portretujących ludzi i rzeczy. Bo każdy człowiek nosi w sobie historię, która może zakwestionować zwykły porądek spraw. Autorka ma doskonałe oko do detali, do obrazu i ruchu - jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie. 
 
Bronka Nowicka jest szóstą kobietą - laureatką Nike. Rok temu nagrodę odebrała Olga Tokarczuk za "Księgi Jakubowe". W 2013r. Joanna Bator za "Ciemno, prawie noc". "Bieguni" Tokarczuk zwyciężyli w 2008r. Dziesięć lat temu laureatką była Dorota Masłowska za "Paw królowej". Pierwszą kobietą, która otrzymała Nike była Joanna Olczak-Ronikier za książkę "W ogrodzie pamieci".
 
 
Każdy rok przynosi niezwykłe literackie odkrycia. Polska literatura współczesna jest absolutnie warta promowania i cieszę się, że mogę być tego częścią. 
 
 
Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI