Tradycyjnie Kongres Kobiet rozpoczął się od panelu gabinetu cieni, którego byłam gospodynią. Danuta Huebner podsumowała sytuację międzynarodową i europejską, a Monika Płatek omówiła kwestie praworządności i sądownictwa.
Anna Karaszewska poruszyła zagadnienia rynku pracy, polityki socjalnej i kształcenia, a Małgorzata Fuszara nawiązała do zbliżających się wyborów parlamentarnych, pokazując statystyki na temat udziału kobiet w kampanjii wyborczej i na listach.
XI Kongres Kobiet przedstawił 11 postulatów:
Domagamy się gwarancji prawnych w celu likwidacji luki placowej. Niezależność finansowa kobiet jest najlepszym gwarantem samodzielnego stanowienia o sobie; równa płaca za równa pracę nie jest przywilejem, jest naszym prawem!
Oczekujemy realnych i skutecznych działań na rzecz zahamowania rosnącego problemu masowego odchodzenia kobiet z rynku pracy. Domagamy się też odpowiedzialnej polityki społecznej, która będzie usamodzielniać kobiety, a nie ubezwłasnowolniać.
Domagamy się niezwłocznego przedstawienia i realizacji konkretnych działań przeciwdziałających zmianom klimatycznym i poprawiających jakość powietrza w Polsce.
Domagamy się wprowadzenia naprzemiennego umieszczania kobiet i mężczyzn na listach wyborczych.
Domagamy się wprowadzenia zasad wyborów proporcjonalnych we wszelkich rodzajach wyborów. Okręgi jednomandatowe eliminują kobiety.
Zgodnie z dyrektywą europejską domagamy się wprowadzenia 40% kwot dla kobiet w ramach zarządów, Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa i Spółek Giełdowych.
Domagamy się równych praw i szans dla grup wykluczonych i dyskryminowanych w tym osób LGBT plus. Domagamy się prawnego uznania związków partnerskich.
Domagamy się godnego traktowania i godnego, materialnego, edukacyjnego i egzystencjalnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Domagamy się uznania praw kobiet nie-Polek, przedstawicielek mniejszości narodowych, migrantek i uchodźczyń.
Domagamy się równego traktowania dziewcząt i chłopców w edukacji, eliminacji stereotypów i wszelkich form dyskryminacji w szkole. Domagamy się wprowadzenia w ramach powszechnej edukacji zajęć z etyki ekologicznej, która kształtowałaby afirmatywne postawy wobec środowiska naturalnego.
Domagamy się ochrony i wzmocnienia instytucji demokratycznych, wolnych sądów, wolnych mediów, niezależnej administracji publicznej!