Twitter

Spotkanie z delegacją japońskiego biznesu w Polsce

poniedziałek, 22 września 2014

Spotkanie z delegacją japońskiego biznesu w Polsce

22 września delegacja japońskiej organizacji pracodawców Keidanren, która przebywa w Polsce, spotkała się z przedstawicielami firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Głównym celem wizyty jest poszukiwanie w naszym kraju poparcia dla  umowy o wolnym handlu między Japonią i Unią Europejską. Miałam przyjemność powitać gości z Japonii i otworzyć spotkanie, które odbyło się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Konfederacja Lewiatan wspiera rozmowy między Japonią i UE w sprawie wolnego handlu. Takie porozumienie podpisała już Korea Południowa. Mimo różnych kwestii spornych, które podnosi część krajów unijnych np. dotyczących niektórych branż, są szanse na pozytywne zakończenie rokowań.

Umowa, którą wspiera również BUSINESSEUROPE, największa organizacja biznesu europejskiego, ma obejmować także dostęp do unijnego rynku zamówień publicznych oraz ułatwienia dla inwestycji zagranicznych z Kraju Kwitnącej Wiśni.

W delegacji japońskiej znaleźli się przedstawiciele takich firm, jak m.in.: Hitachi, Sumitomo Corporation, Mitsubishi Chemical Europe GmbH, Marubeni Corporation, czy Mitsui&Co. W spotkaniu z nimi uczestniczyli członkowie Konfederacji Lewiatan, m.in. PZU SA, GDF Suez, MetLife i GM.

W trakcie rozmów Krajowy Związek Grup Producenckich Owoców i Warzyw przedstawił ofertę tej branży naszego rolnictwa dla japońskiego biznesu. Lewiatan wspiera promocję polskich owoców i warzyw, szczególnie w kontekście rosyjskiego embarga.

Japońska Federacja Biznesu (Nippon Keidanren) jest organizacją gospodarczą, która powstała w maju 2002 r. z połączenia Keidanren (Japońskiej Federacji Organizacji Gospodarczych) i Nikkeiren (Japońskiej Federacji Pracodawców).

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI