Twitter

Czas na ustawę o parytetach

środa, 3 lutego 2010

Czas na ustawę o parytetach

Wielka ogólnopolska akcja obywatelska znalazła swój finał w Sejmie. W drugiej połowie lutego odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o parytetach płci na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego i samorządów, przygotowanego przez Kongres Kobiet – poinformowała Henryka Bochniarz podczas konferencji prasowej Kongresu Kobiet, która odbyła się 2 lutego.

Czerwcowe obrady Kongresu, a następnie wielka zbiórka podpisów pod społecznym projektem ustawy o parytetach płci na listach wyborczych odniosły olbrzymi sukces. Udało się zebrać 154.500 podpisów. 12 stycznia br do Biura Kongresu Kobiet wpłynęło pismo od Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego informujące o pomyślnej weryfikacji złożonych podpisów oraz skierowaniu projektu ustawy do pierwszego czytania.

Akcja zbierania podpisów była niezwykłym świadectwem mobilizacji społeczeństwa. Wsparcia dla idei równego statusu kobiet i mężczyzn w polityce udzieliło wiele środowisk i grup społecznych, a także znane i cenione osoby, jak Krystyna Janda, Andrzej Wajda, prof. Wiktor Osiatyński, Kora Jackowska, Henryk Wujec, Radosław Sikorski, Michał Boni, prof. Lena Kolarska-Bobińska, Maciej Płażyński, Tomasz Lis, Dorota Warakomska, Urszula Dudziak, Zbigniew Hołdys, Dorota Rabczewska – Doda.

Za inicjatywą wspomagającą kobiety w życiu publicznym opowiedzieli się również prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

„Stoimy przed ogromną szansą, aby kobiety miały równe możliwości uczestniczenia w życiu politycznym Polski. Jest wiele mądrych, kompetentnych i odpowiedzialnych kobiet, których doświadczenie warto wykorzystać. Mamy nadzieję, że ten potencjał dostrzegą także parlamentarzyści.” - powiedziała Bożena Wawrzewska, dyrektor biura Kongresu Kobiet.

Kongres Kobiet ma już osobowość prawną. 28 stycznia zarejestrowano stowarzyszenie Kongres Kobiet. Zamierza ono działać na rzecz zniwelowania nierówności w wielu dziedzinach życia społecznego i publicznego oraz aktywizacji kobiet z różnych środowisk. Na czerwiec zaplanowany jest II Kongres Kobiet Polskich. Przedstawicielki stowarzyszenia chcą także wspierać i zachęcać kobiety do udziału w zbliżających się na jesieni wyborach samorządowych.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI