Twitter

Razem na rzecz lepszej Europy

środa, 15 czerwca 2016

Razem na rzecz lepszej Europy

Polsko-niemieckie pojednanie jest faktem i sukcesem, z którego doświadczeń mogą czerpać inni. Może zawarty 25 lat temu Traktat nie był idealny, jednak na tyle dalekowzroczny, iż stanowi po dziś dzień trwały fundament naszych relacji bilateralnych. Od ponad 20 lat Niemcy są naszym najważniejszym partnerem handlowym. W 2015 r. Polska była 7. partnerem handlowym Niemiec. Ostatnia inwestycja firmy Daimler oraz ekspansja Pesy pokazują jak żywe są to relacje.

O wspólnych sukcesach i wyzwaniach w relcjach bilateralnych jak i tych w UE rozmawialiśmy z Ingo Kramerem, prezydentem BDA (niemieckie Stowarzyszenie Związku Pracodawców), Jackiem Krawczykiem, prezydentem grupy pracodawców EKES (Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny), Stefanem Mairem, członkiem zarządu BDI (Związek Niemieckiego Przemysłu) oraz Oliverem Köhncke, wiceprezydentem AHK (Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa). Nasz panel poprzedziło wręczenie nagrody specjalnej Zarządu Konfederacji Lewiatan Wolfgangowi Schäuble, ministrowi finansów RFN, panel biznesu oraz wykład Timothego Snydera nt. "Integracja europejska: długa historia i złożona przyszłość".

Wszyscy paneliści zgodnie uznali, iż naszą siłą jest partnerska współpraca w ramach UE. Nie możemy tylko mówić o współpracy a w rzeczywistości realizować egoistyczne narodowe interesy. Nadszedł czas działania, śmiałych decyzji i odważnego przywództwa, aby wartości demokratycznego świata, które legły u podstaw Wspólnot Europejskich, były wystarczającym orężem do walki z nacjonalizmami i populizmem szerzącym się w Europie.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI