Twitter

Henryka Bochniarz na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w sprawie protestu lekarzy rezydentów

czwartek, 19 października 2017

Bochniarz i Radziwiłł na posiedzeniu RDS protest medyków

Henryka Bochniarz przewodniczyła nadzwyczajnemu posiedzeniu RDS ws. protestu lekarzy rezydentów. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Porozumienia Rezydentów, Porozumienia Zawodów Medycznych oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W pracach ministerialnego zespołu ds. finansowania służby zdrowia nie wezmą udziału związkowcy i pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego, a także Porozumienie Rezydentów OZZL i Porozumienie Zawodów Medycznych. I proponują, aby szukać rozwiązania w ramach Zespołu Usług Publicznych RDS.

- Miejscem do dyskusji na temat tego, co należy robić - nie tylko jeśli chodzi o wynagrodzenia, ale i o zmiany systemowe, jest nasz Zespół Usług Publicznych - powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca RDS, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Na obrady tego zespołu RDS, który ma się zebrać 24 października br., mają przybyć przedstawiciele wielu ministerstw, związkowcy, samorządowcy, pracodawcy, protestujący lekarze rezydenci. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podczas posiedzenia Prezydium RDS, powiedział, że powołany przez niego zespół nie zamyka możliwości dialogu w ramach Rady Dialogu Społecznego.

- O podwyżkach dla służby zdrowia chcemy rozmawiać w ramach Zespołu Usług Publicznych RDS - projekt zmiany ustawy jest już gotowy. Nasza propozycja jest ukłonem w stronę rządu i przyczyni się do uspokojenia nastrojów społecznych - zadeklarowała Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność" stwierdził, że RDS nie służy lobbingowi poszczególnych grup społecznych, a jest organizacją reprezentatywną, która ma służyć rozwiązywaniu problemów społecznych. - Chcemy zażegnać konfliktu i należy go przenieść na niezależną platformę - dodał.

 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI