Twitter

Światowy Szczyt Kobiet 2016 w Warszawie

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Światowy Szczyt Kobiet 2016 w Warszawie

Z inicjatywy Kongresu Kobiet w 2016 Światowy Szczyt Kobiet odbędzie się w Warszawie, zdecydował komitet planujący Global Summit of Women. Światowe szczyty nazywane kobiecymi Davos są największym i najważniejszym forum ekonomicznym kobiet. Odbywają się od 24 lat, co roku w innym kraju, gromadzą światowe przywódczynie, polityczki, szefowe największych korporacji oraz liderki organizacji pozarządowych. W tym roku szczyt odbywał się w Paryżu, uczestniczyło w nim 1100 kobiet z 80 krajów świata. Dyskusje dotyczyły roli kobiet w przemianach ekonomicznych i społecznych.

Zgłoszenie kandydatury Warszawy było uzgodnione przez Kongres Kobiet zarówno z polskim rządem, jak i władzami miasta Warszawy. Uważam, że organizacja tak ważnej imprezy w Polsce będzie świetną okazją do promocji naszego kraju na zewnątrz i ważnym symbolem. Światowe szczyty kobiet są niepowtarzalną okazją do spotkania najwybitniejszych kobiet świata polityki, biznesu, kultury i mediów z całego świata. Dlatego od kilku lat uczestniczą w nim przedstawicielki Kongresu Kobiet – największego oddolnego ruchu kobiecego w Polsce. Podczas kolejnych spotkań prezentujemy nasze, polskie i kobiece osiągnięcia, ale także czerpiemy z doświadczeń kobiet z całego świata.

Prezydentka Global Summit of Women, Irene Natividad, podkreśla rolę szczytu, mówiąc: „Żaden obszar na świecie nie ma uniwersalnej recepty jak radzić sobie z problemami. Dzieląc się jednak dobrymi przykładami możemy pomóc sobie nawzajem, zainspirować do nowego spojrzenia na znany nam problem. Nie ma znaczenia czy przykład pochodzi od premierki, przedsiębiorczyni czy liderki organizacji pozarządowej. Wszystkie jesteśmy tutaj na równych zasadach.”

Od samego początku Światowe Szczyty Kobiet skupiały w swoich szeregach najznakomitsze postacie ze świata ekonomii i polityki. Samo wydarzenie jest pomyślane jako kreatywny tygiel, w którym spotkają się ze sobą przywódczynie, nie tylko z różnych zakątków świata, ale również wszystkich sektorów – publicznego, prywatnego i non-profit. Szczyt jest jedyną w swoim rodzaju okazją do zebrania opinii kobiecych autorytetów, wymiany praktycznych rozwiązań i twórczych strategii ukształtowanych przez liderki z całego świata. Spotkania odbijają się szerokim echem na całym świecie - wypracowywane podczas szczytu rozwiązania przekładane są potem na lokalny grunt.

Wcześniejsze Global Summit of Women odbyły się m.in w 2013 roku w Malezji, w 2012 roku w Grecji, 2011 –  Turcji, 2010 – Chinach, 2009 – Chile.

Wśród uczestniczek tegorocznego Global Summit of Women w Paryżu znalazła się także oficjalna 14-osobowa delegacja z Polski pod przewodnictwem Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, kończącej swój urząd pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, obecnie eurodeputowanej. W skład polskiej delegacji razem ze mną weszły m.in. Małgorzata Omilanowska, wiceministra kultury,prof. Magdalena Środa, etyczka, filozofka, ministra  edukacji, nauki i sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet, Dorota Warakomska, dziennikarka i pisarka, prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet, Monika Ksieniewicz, wicedyrektorka biura pełnomocniczki ds. równego traktowania, Dominika Bettman, prezeska ds. finansowych firmy Siemens, Krystyna Boczkowska, prezeska Bosch Polska, Beata Gessel Kalinowska vel Kalisz, kancelaria Gessel I Wspólnicy, Katarzyna Majewska, dyrektorka zarządzająca w PZU SA,  Małgorzata Nowak-Niedźwiecka, prezeska Poldent, Bogusława Matuszewska, b.prezeska PGE oraz Joanna Bochniarz, prezeska fundacji EFC.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI