Twitter

Pomysł na własną firmę pod skrzydłami aniołów biznesu

poniedziałek, 17 lutego 2014

Kilka dni temu uczestniczyłam w pierwszym z cyklu spotkaniu Lewiatan Business Angels Start-up Meeting Point, podczas którego wyróżnione zostały innowacyjne projekty młodych przedsiębiorców. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona pomysłami adeptów biznesu, z których 10 najciekawszych zostało zaprezentowanych i poddanych ocenie uczestników wydarzenia. Uważam, że zasługują na to, by pokazać choć trzy zwycięskie szerszej publiczności.

Uczestnicy spotkania LBA Start-up Meeting Point zagłosowali na najlepsze ich zdaniem start-upy. Zwyciężyła firma Leia Display System produkująca wyświetlacze mgłowe, które umożliwiają wyświetlanie obrazu w powietrzu. Przez ten holograficzny ekran można przełożyć rękę, a nawet przez niego przejść. W połączeniu z nowoczesnymi czujnikami ruchu pozwala to budować interfejsy dotykowe, jakich jeszcze na świecie nie było. To bardzo innowacyjny pomysł, który znajdzie komercyjne zastosowanie w branży eventowej, zainteresuje muzea, targi, pokazy mody, kluby. Jak powiedział jeden z twórców systemu Leia sprawi, że tradycyjne ekrany komputerowe i telewizory staną się nudne i przestarzałe a z czasem zostaną wyparte przez rozwiązania holograficzne. Być może już niedługo każdy ekran, przez który nie można przełożyć ręki, a treści na nim nie reagują na ruch, będzie passé. Czas pokaże. Tymczasem na stronie internetowej firmy można zobaczyć, jak to działa - leiadisplay.com.

Drugie miejsce przypadło projektowi TakeTask. To serwis umożliwiający producentom FMCG oraz firmom badawczym szybsze i tańsze zbieranie danych z rynku. Agenci TakeTask to konsumenci z odpowiednią aplikacją na smartfonach, którzy mają możliwość dodatkowego zasilenia domowego budżetu o kilkaset złotych miesięcznie. Agenci dostarczają swoje opinie na dany temat, przekazują informacje zwrotne od tajemniczego klienta, sprawdzają w sklepach ceny, widoczność i dostępność produktu, oferty promocji czy z góry opłaconą ekspozycję. To bardzo przydatne narzędzie dla dużych firm, np. producentów kosmetyków, którzy płacą supermarketom za ustawianie ich produktów w wybranym miejscu na półce i odpowiednie eksponowanie (np. promocyjnej ceny szamponu). Do tej pory zgodność faktycznej ekspozycji z umową sprawdzali przedstawiciele handlowi, osobiście odwiedzający sklepy. Aplikacja umożliwiłaby dokonywanie tego zdalnie przy pomocy sieci agentów. Obecnie pomysłodawcy TakeTask pracują nad zbieraniem danych online na dany temat np. jakości sieci GSM (m.in. siły sygnału) oraz jakości usług mobilnego internetu.

Trzecim z wyróżnionych pomysłów został B-DROID. To projekt autonomicznego układu do mechanicznego zapylania roślin wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji. W systemie autonomicznym użytkownik wskazuje cel a system sam rozpoznaje teren, wyszukuje i dociera do celów, kontroluje pracę, diagnozuje swój stan oraz informuje, gdy wykona zadanie. Wykorzystując roboty latające oraz jeżdżące system może być wykorzystany do zapylania roślin w uprawach produkcyjnych lub hodowlanych, jak również w diagnostyce (choroby, szkodniki) i ratownictwie (misje w terenie skażonym lub niebezpiecznym).

Wszystkie powyższe projekty otrzymały wsparcie sieci aniołów biznesu - Lewiatan Business Angels - działającej przy Konfederacji Lewiatan. Od lat pomaga ona w  kojarzeniu atrakcyjnych projektów inwestycyjnych z inwestorami poszukującymi nowych, ciekawych projektów o dużym potencjale wzrostu. Pokazane powyżej przykłady dowodzą jednego – mamy w Polsce młodych przedsiębiorców ze świetnymi pomysłami i niezwykłym potencjałem. Trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI