Twitter

Tarcza 2.0 potrzebna od zaraz

czwartek, 2 kwietnia 2020

Tarcza 2.0 potrzebna od zaraz

Przepisy Tarczy Antykryzysowej wchodzą w życie. Tarcza to raczej durszlak, zatem natychmiast trzeba przygotować pakiet 2.0, który:

– zapewni pomoc bez warunków wstępnych i biurokracji. To muszą być proste wnioski – oświadczenia, z weryfikacją ex post. Nawet jeśli ktoś nadużyje pomocy, to straty z tego tytułu będą wielokrotnie mniejsze niż zyski z szybkiego uruchomienia pomocy finansowej;

– uruchomi nowe dotacje i zwolnienia co najmniej do 1 lipca, z możliwością przedłużenia;

– wyjaśni na korzyść firm budzące obawy kwestie dotyczące np. upadłości, konsekwencji zatorów, ograniczeń lub ich braku w pomocy de minimis;

– wprowadzi rozwiązania, które pozwolą premiować i zapewnić maksymalną ochronę ciężko pracującym w służbie zdrowia, ale też w innych służbach publicznych i ruchu ciągłym, jak transport publiczny, energetyka, wodociągi, wywóz śmieci itp.

Po trzecie, potrzebne są szybko pakiety 3.0 i 4.0 na czas wychodzenia z kryzysu.

Pakiet 3.0 powinien przygotować nas na czas po końcu największego rozwoju epidemii. Nadal będą wtedy ograniczenia, reżimy sanitarne i epidemiologiczne – trzeba je przewidzieć, by firmy wiedziały, jak działać w okresie przejściowym, jak się do niego przygotować, jak poprawić ciągi technologiczne i organizację pracy, jak kontrolować klientów, pracowników itp.

 

więcej w artykule:

https://www.rp.pl/Opinie/303319886-Henryka-Bochniarz-Rece-opadaja-ale-musimy-robic-swoje.html

 

oraz w rozmowie z Bartoszem Węglarczykiem;

 

https://vod.pl/programy-onetu/onet-rano-henryka-bochniarz-204/k1rjvkm

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI