Twitter

O priorytetach polskiego biznesu w Brukseli

poniedziałek, 27 czerwca 2011

O priorytetach polskiego biznesu w Brukseli

– Polska prezydencja powinna być pragmatyczna i skuteczna. Musimy konsekwentnie dążyć do pogłębiania integracji i wzmocnienia rynku wewnętrznego – mówiła Henryka Bochniarz otwierając konferencję zorganizowaną z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE.

Na spotkaniu, które odbyło się 22 czerwca w Bibliotece Solvay w Brukseli, prezydent PKPP Lewiatan, pełniąca również funkcję wiceprezydenta BUSINESSEUROPE, przedstawiła priorytety polskiego biznesu na czas polskiej prezydencji. Przekonywała też, że aby poprawić swą konkurencyjność na arenie międzynarodowej, Unia Europejska musi w pełni wykorzystać potencjał rynku wewnętrznego. – To przecież 500 milionów obywateli i 21 milionów firm – mówiła.

Podczas wystąpienia otwierającego spotkanie podkreśliła, jak ważne dla przyszłości Unii jest to, by obywatele zrozumieli wyzwania stojące przed unijną gospodarką i korzyści, jakie przynosi integracja. - Bez tego nie da się uzyskać ich wsparcia dla niezbędnych reform i likwidacji barier hamujących rozwój przedsiębiorstw i gospodarki. Dlatego w okresie polskiej prezydencji potrzebna jest debata o korzyściach i kosztach podejmowanych lub zaniechanych reform. A w tej debacie potrzebny jest silny głos przedsiębiorców – przekonywała Henryka Bochniarz.

Prezydent PKPP Lewiatan przypomniała też, że przedstawiciele Konfederacji konsekwentnie od lat prezentują potrzeby polskich przedsiębiorców na forum BUSINESSEUROPE, w kontaktach z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Zaprosiła też wszystkich uczestników konferencji do udziału w Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie – międzynarodowym wydarzeniu organizowanym przez Lewiatana i BUSINESSEUROPE w ramach polskiej prezydencji.

W części spotkania poświęconej rekomendacjom i oczekiwaniom polskiego biznesu, głos zabrało pięcioro szefów największych polskich firm. Następnie, do skomentowania zaprezentowanych priorytetów, Henryka Bochniarz zaprosiła przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, komisarza ds. budżetu i programowania finansowego Janusza Lewandowskiego, Malcolma Harboura, przewodniczącego Komisji Parlamentarnej IMCO, Jacka Krawczyka, wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Jana Tombińskiego, Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI