Twitter

List premier Wielkiej Brytanii Theresy May do Konfederacji Lewiatan

czwartek, 15 marca 2018

List premier Wielkiej Brytanii Theresy May do Konfederacji Lewiatan

Premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May w swoim liście zaapelowała o zachowanie istniejących łańcuchów dostaw pomiędzy UE a Wielką Brytanią, sprzeciwiając się planom wprowadzenia ograniczeń taryfowych i kwotowych. Wśród przedstawionych postulatów znalazło się także minimalizowanie liczby barier w działalności przedsiębiorstw brytyjskich w UE i odwrotnie, co wymaga porozumienia na rzecz mobilności. Premier May napisała także o potrzebie regulacji dotyczących handlu, zapewniających uczciwą i otwartą konkurencję.


Konfederacja Lewiatan, jako jedyna organizacja pracodawców z Polski, należąca do BusinessEurope, działa w grupie doradzającej Michelowi Barnierowi, unijnemu negocjatorowi ds. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Dzięki temu, postulaty polskich przedsiębiorców trafiają bezpośrednio do Brukseli.

W stanowisku Lewiatana postulujemy zachowanie okresu przejściowego, który zakładałby utrzymanie obecnego status quo przez okres co najmniej dwóch lat. Pozwoliłoby to firmom dostosować się do nowych warunków bez przerywania ciągłości działalności biznesowej i uruchamiania strategii zarządzania kryzysowego. Rozmowy dotyczące przyszłych relacji handlowych będą toczyć się wokół utworzenia strefy wolnego handlu między Unią a Wielką Brytanią. W tym przypadku będą to rozmowy bezprecedensowe, bo dotychczas tego typu rozmowy (np. w wypadku CETA czy porozumienia o wolnym handlu z Japonią) koncentrowały się wokół poszukiwania tzw. konwergencji, czyli punktów wspólnych. Natomiast teraz negocjacje mają dotyczyć dywergencji, czyli poszukiwania punktów rozbieżnych i dostosowania do nich umowy Wielkiej Brytanii z Unia Europejską.

Wzywamy też obie strony do osiągnięcia jak najszerszego porozumienia o wolnym handlu, zbliżonego do obecnego stanu rzeczy. List premier Wielkiej Brytanii zawiera warte rozważenia postulaty, które dotyczą m.in. dalszego członkostwa Zjednoczonego Królestwa w niektórych unijnych agencjach, a w szczególności tych, które odpowiadają za najmocniej regulowane sektory gospodarki. Takie rozwiązanie ułatwiłoby harmonizację prawa oraz standaryzacji i certyfikacji towarów i usług, co z kolei ułatwiałoby wymianę handlową. Doceniamy również zaproszenie premier Theresy May do konsultacji z jej zespołem gospodarczym, które przekazała we wspomnianym liście do Prezydent Konfederacji Lewiatan.  Postulaty polskiego biznesu będą na bieżąco komunikowane stronie brytyjskiej, podobnie jak przekazywane są od początku negocjacji stronie unijnej.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI