Twitter

Prezydenckie weto to błąd

środa, 17 grudnia 2008

Czy sprawiedliwe społecznie jest, że każdy z pracujących dokłada dziś do młodych emerytów prawie 2500 zł rocznie? Ustawa sejmowa zakładała, że pracujący Polacy będą musieli sfinansować emerytury pomostowe tylko tym, którzy wykonują szczególne prace wskazane przez większość ekspertów medycyny pracy. Nie będą natomiast musieli płacić wszystkim, którzy otrzymali przywilej wcześniejszej emerytury w przeszłości. W ten sposób uprawnionych do wczesnej emerytury byłoby trzy razy mniej. Ustawa pozwoliłaby docelowo zaoszczędzić 11 miliardów złotych.

Polska jest krajem biednym. Co prawda w ciągu ostatnich 20 lat dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi nasz kraj bardzo się zmienił, ale w Unii Europejskiej biedniejsze od nas są tylko Bułgaria i Rumunia. Warto zapytać, jakie są tego przyczyny i co możemy zrobić, żeby dogonić w poziomie zamożności najbogatsze kraje europejskie. Czy to jest w ogóle możliwe? Owszem, tak. Nie mamy co prawda surowców naturalnych ani bogactwa nagromadzonego w wyniku podbojów, ale jesteśmy zdolnym, pracowitym społeczeństwem.

Nasi eksperci wyliczyli, że gdyby Polska rozwijała się przez najbliższe 18 lat w takim samym tempie jak w poprzednich 18 latach, dogonilibyśmy w poziomie Produktu Krajowego Brutto na głowę mieszkańca najbogatsze kraje UE. Jednym z najważniejszych warunków utrzymania tego tempa jest większy odsetek Polaków pracujących. Dziś pracuje tylko 58 proc. spośród tych, którzy mogliby pracować. Jeszcze gorzej jest z pracującymi w wieku 55-64 lat, bo w tej grupie wiekowej pracuje zaledwie 28 proc. Polaków. A w państwach bogatych? W Szwecji jest to 70 proc., u naszych sąsiadów – w Niemczech – 50 proc., a w Czechach 45 proc.

To jest powód, dla którego popieram ideę reformy, w myśl której wszyscy będziemy pracować do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, natomiast niekoniecznie w tym samym zawodzie lub na tym samym stanowisku. I dlatego nie zgadzam się ze związkami zawodowymi, które, zamiast szukać sposobów na utrzymanie ludzi jak najdłużej na rynku pracy, żądają, by jak najwięcej z nich wysyłać na wcześniejsze emerytury

Zawetowanie przez prezydenta tej ustawy rodzi oczywiście pytanie, co dalej? Związkowcy i SLD mówią, że trzeba ten projekt negocjować od nowa. Jestem przekonana, że kolejne negocjacje nie przyniosą zbliżenia stanowisk. Każdy kto chciał uczestniczyć w dotychczasowych pracach nad tym projektem, mógł to swobodnie zrobić. Mam wrażenie, że związkowcy i politycy opozycji nie odrobili swojej pracy domowej (nie traktowali negocjacji poważnie) i teraz chcą przerzucić winę na kolegów.

Obecny stan prawny jest taki, że jeśli Sejm nie odrzuci weta prezydenta, od l stycznia 2009 r. nikomu z nowo uprawnionych nie będą przysługiwały emerytury pomostowe. A to oznacza, że w Komisji Trójstronnej będziemy musieli teraz negocjować: nie komu z nich odebrać przywilej przejścia na wcześniejsze emerytury, lecz komu je przyznać. Nie umiem dziś przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się ta sytuacja. My na pewno będziemy zabiegać o dokończenie reformy emerytalnej w takim duchu, w jakim to przedstawiłam powyżej.

Henryka Bochniarz Ekonomistka, była minister przemysłu, od 1999 r. prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wiceprzewodnicząca Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Ma 61 lat



 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI