Twitter

Papież Franciszek odpowiedział na list Kongresu Kobiet

środa, 5 marca 2014

Henryka Bochniarz i Dorota Warakomska po spotkaniu z Nuncjuszem Apostolskim, Warszawa, 4 marca 2014 r.

4 marca razem z Dorotą Warakomską jako reprezentantki Stowarzyszenia Kongres Kobiet spotkałyśmy się z przedstawicielem Papieża Franciszka, Nuncjuszem Apostolskim Arcybiskupem Celestino Migliore.  Była to inicjatywa Ojca Świętego w odpowiedzi na list, w którym zwracałyśmy uwagę na atak na prawa kobiet i ideały równości w związku z kampanią przeciwko „gender”.

Papież ma świadomość wielu nieporozumień wokół „gender” wynikających z niezrozumienia tego pojęcia. Jest również dla Niego ważne, aby te nieporozumienia wyjaśniać. Jak przekazał nam Nuncjusz Apostolski, wzbudzanie strachu nie jest konstruktywnym sposobem rozwiązywania trudności. Konieczne jest odłożenie konfrontacji, przyjęcie pozytywnego podejścia i uświadomienie sobie realiów i potrzeb dzisiejszego świata.

Nuncjusz podkreślił potrzebę znalezienia wspólnego gruntu i wspólnej pracy na rzecz kobiet, które są źle traktowane, wyzyskiwane i są ofiarami przemocy. Nie jest ważne kto wygra, ale jakie społeczeństwo wspólnie stworzymy - powiedział.

W naszej ocenie spotkanie z Nuncjuszem i podjęcie przez Papieża Franciszka rozmowy z Kongresem Kobiet jest kamieniem milowym w postrzeganiu przez Kościół Katolicki działalności na rzecz kobiet w Polsce. Jest ono również bardzo ważne dla wszystkich katoliczek będących członkiniami Kongresu Kobiet. Kongres jest największym ruchem społecznym w Polsce, zrzeszającym kobiety niewierzące i wierzące, różnych wyznań, światopoglądów, opcji politycznych i z różnych środowisk.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI