Twitter

O kryzysie pozytywnie

piątek, 29 czerwca 2012

O kryzysie  pozytywnie

W piątek 29 czerwca br. Henryka Bochniarz wspólnie z Guy Sormanem, francuskim ekonomistą i publicystą, doradcą b. premiera Francji Alaina Juppé oraz Maciejem Wituckim, prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce dyskutowała o zbawiennych skutkach kryzysu finansowego w Europie. Debatę pod tym tytułem, moderowaną przez publicystę „Polityki”, Jacka Żakowskiego, zorganizował w Centrum prasowym PAP Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankfońskich przy UW.


Uczestnicy debaty zgodzili się, że – paradoksalnie – kryzys może wyjść Europie na dobre. Unaoczniając wszak grozę sytuacji i grożącą destabilizację, zmusza polityków do przyspieszenia od dawna planowanych działań i decyzji integracyjnych.
Słynny francuski ekonomista przekonywał wręcz, że kryzys jest czymś naturalnym, - Historia Zachodu jest w istocie historią kryzysów, więc i tym razem damy sobie radę - mówił. Henryka Bochniarz i Maciej Witucki byli podobnego zdania: - Przeżyliśmy już gorsze rzeczy – przyznali.


- Przetrwaliśmy terapię szokową po upadku poprzedniego systemu, zwyciężymy i obecny kryzys. Europejczycy potrzebują tylko wizji i precyzyjnej agendy, tak jak mieli ją Polacy u progu lat 90. Naszym celem było dołączenie do Unii i wiedzieliśmy, że w tym celu musimy uzdrowić gospodarkę. Dzisiejszym Europejczykom też trzeba wyznaczyć jasny cel i perspektywę, w jakiej chcemy go osiągnąć.. Nie można obiecywać im tylko wyrzeczeń – mówiła Prezydent PKPP Lewiatan.


A Guy Sorman dodawał: - Musimy sobie powiedzieć, gdzie i kim chcemy być za dziesięć lat. Czy chcemy być federacją, czy Stanami Zjednoczonymi Europy. Jeśli zgodzimy się co do tych fundamentalnych założeń, wyjście z kryzysu pozostanie już tylko kwestią czasu.
 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI