Twitter

Książka „Czas na kobiety” już w księgarniach!

czwartek, 28 kwietnia 2011

Książka „Czas na kobiety” już w księgarniach!

Książka jest zbiorem wywiadów z twórczyniami I Kongresu Kobiet, przeprowadzonych przez Aleksandrę Pawlicką, dziennikarkę Wprost. To świadectwo wielkiego historycznego zjednoczenia kobiet, które nastąpiło na I Kongresie Kobiet w czerwcu 2009 roku. Okazją do wydania książki, podsumowującej dotychczasowy dorobek tej jedynej w swoim rodzaju, kobiecej, masowej akcji społecznej, był II Kongres Kobiet, który w zeszłym miesiącu po raz kolejny zgromadził wiele tysięcy Polek i pokazał, że ta inicjatywa ma trwałe społeczne fundamenty i na stałe zagościła w polskim życiu publicznym.

Rozmówczyniami Aleksandry Pawlickiej są między innymi: prof. Magdalena Środa, Henryka Bochniarz, Jolanta Kwaśniewska, Kazimiera Szczuka, Krystyna Janda, Olga Krzyżanowska, Agnieszka Graff, Kora, Jolanta Fedak, Magda Gessler, Urszula Dudziak, Joanna Kluzik Rostkowska i Danuta Hübner. W książce znajdziemy również najważniejsze wystąpienia I Kongresu Kobiet: Marii Janion i Agnieszki Graff, laudację dla Henryki Krzywonos, która została ogłoszona przez I Kongres Polką Dwudziestolecia oraz ponad 30 zdjęć, które uczestniczkom przypomną wiele najważniejszych momentów Kongresu, a nieobecnym dadzą pojęcie o wielkim rozmachu tego przedsięwzięcia.

Książkę otwiera wywiad z prof. Magdaleną Środą, która w ubiegłym roku otrzymała zaproszenie na obchody rocznicowe Okrągłego Stołu, rozpoczynające się od słów „Szanowny Panie”. To właśnie pominięcie kobiet przy okazji świętowania dwudziestolecia wolnej Polski stało się impulsem do zorganizowania Kongresu Kobiet. O przemilczanym dzisiaj udziale kobiet w opozycji demokratycznej, w innym miejscu książki barwnie opowiada Ludwika Wujec, asystentka Tadeusza Mazowieckiego przy Okrągłym Stole, redaktorka podziemnych pism. Książka „Czas na kobiety”, pokazuje w jaki sposób – poprzez łańcuszek osobistych przyjaźni i kolejnych organizacji kobiecych – to rozgoryczenie zostało przekute na wielki sukces, jakim stał się ostatecznie I Kongres Kobiet. Możemy dowiedzieć się również, jak zbierane były fundusze na organizację Kongresu i jaką rolę w tych działaniach odegrała kobieca solidarność decydentek i kobiet zajmujących wysokie stanowiska w korporacjach.

Dzisiaj odczuwa się już zupełnie inną atmosferę wokół spraw kobiet, niż na początku 2009 roku. Politykom nie wypada pobłażliwie odnosić się do takich tematów, jak parytety na listach wyborczych. Nawet ci, którzy są przeciwni proponowanym przez nas rozwiązaniom, przyznają, że w polityce potrzeba więcej kobiet i że ich rola w życiu publicznym powinna rosnąć. To właśnie jest największy dorobek Kongresu Kobiet. Z tego możemy być dumne. Jeśli ktoś uważa, że nic od niego nie zależy i nie ma wpływu na to, co dzieje się w Polsce – niech przeczyta „Czas na kobiety”. Ta lektura świetnie pokazuje, jak oddolna inicjatywa społeczna może zawojować politykę - mówi Magdalena Środa.

Książka pełna jest anegdot związanych z organizacją I Kongresu Kobiet: o Henryce Bochniarz, która wpadła na pomysł Kongresu, leżąc u kosmetyczki, o Magdalenie Środzie, która przy pomocy whisky wciągnęła w tę inicjatywę sędziwą profesor Barbarę Skargę, o pomyśle Kory, która występując na Kongresie przebrała swój męski zespół w sukienki i wiele, wiele innych.

Praca przy tej książce dała mi wiele satysfakcji i możliwość poznania wspaniałych kobiet, które wpadły na świetny pomysł i konsekwentnie go zrealizowały, wzbudzając niedowierzanie wielu osób. Cieszę się, że udało mi się utrwalić emocje, które towarzyszyły organizacji Kongresu, one bowiem są najbardziej ulotne - mówi Aleksandra Pawlicka, autorka książki „Czas na kobiety”.

Książka „Czas na kobiety. Rozmowy z twórczyniami I Kongresu Kobiet”, wydana przez Fundację Aletheia, dostępna jest w internetowych księgarniach: merlin.pl, feminoteka.pl, gandalf.com.pl, poczytaj.pl, twojaksiazka.com.pl, dobraksiazka.pl, domowa.net.pl, wysylkowydomksiazki.pl, wysylkowa.pl, naukowa.pl, taniaksiazka.biz.pl, amazonka.pl, polbuch.de, petlaczasu.pl, kdc.interia.pl, prus24.pl, kkk.pl oraz w księgarniach warszawskich – Prus, Liber i Tarabuk, a także w biurze Kongresu Kobiet, ul. Noakowskiego 4 lok. 8. Cena książki to około 30 zł. 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI