Twitter

Książka "Bez makijażu" - historie 55 znanych kobiet

poniedziałek, 11 marca 2013

Znane kobiety

Czym jest  kobiecość? Jak pogodzić sukces z rolą matki, żony, córki? To tylko dwa z wielu pytań, na które odpowiedziały bohaterki książki "Bez makijażu", dostępnej w księgarniach od 8 marca br. O osobistych definicjach kobiecości i stopniowym budowaniu własnej tożsamości na łamach książki opowiedziało 55 kobiet, m.in. Meryl Streep, Kate Winslet, J. K. Rowling, Helen Hunt, Ewa Łętowska, Małgorzata Kalicińska, Janina Paradowska. Wśród nich jest także moja historia.

Od wydawcy książki:

„Bez makijażu” to zbiór osobistych przeżyć prosto z serca, nieopowiadanych dotąd historii, które skłaniają do refleksji i mogą stanowić inspirację, ale i punkt odniesienia. To także coś więcej – historia kobiecości w ujęciu globalnym i historycznym – tworząca się niemal od podstaw, na oczach i z udziałem autorek tekstów, od lat 50. XX wieku, świadomość praw, mocnych stron i możliwości kobiet. Wiele autorek tekstów „Bez makijażu” rozbijało się o „szklane sufity” blokujące ich rozwój zawodowy, wiele doświadczyło niepoważnego traktowania ich aspiracji, dyskryminacji oraz innych barier w rozwoju zawodowym i osobistym. Na łamach książki opisują w jaki sposób udało im się nie tylko osiągnąć sukces, ale i zerwać ze stereotypami, zmieniać świadomość społeczną na temat możliwości i umiejętności kobiet, ich miejsca w domu, czy w pracy. 

Wszystkie te kobiety przebyły długą drogę, zanim dotarły na szczyt. W tej książce nie opowiadają jednak o ścieżkach kariery. Mówią o początkach swego dorosłego życia, o wydarzeniach i osobach, które kształtowały ich charaktery (dobrze lub źle, ale zawsze mocno), które wpłynęły na ich sposób postrzegania świata, na ich losy i to, jakimi są dziś ludźmi. Pogoda i dystans, z jakim wspominają czasy swojego dzieciństwa i dojrzewania, każą przypuszczać, że za późniejsze sukcesy i szczęście tych kobiet odpowiedzialna jest pewna określona konstelacja cech osobowości. To ich siła, twardość przekonań oraz wola zmian sprawiły, że mimo często naprawdę niesprzyjających okoliczności i warunków, w jakich żyły, a na które – szczególnie jako dzieci – nie miały wpływu, ich życie potoczyło się w sposób satysfakcjonujący, szczęśliwy – w przedmowie do polskiego wydania  książki pisze Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

„Bez makijażu” to ważna lektura dla każdej kobiety. Nieczęsto się zdarza, by osoby z pierwszych stron gazet, tak szczerze opowiadały o presji perfekcyjnego wyglądu, sile kobiecej przyjaźni, trudnych życiowych wyborach, aborcji, przemocy. Przykład idący od tych silnych kobiet inspiruje i motywuje do zmiany i wykorzystywania potencjału tkwiącego w kobietach.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI