Twitter

Jakiej polityki przemysłowej potrzebuje Polska?

wtorek, 22 września 2015

Jakiej polityki przemysłowej potrzebuje Polska?

Innowacyjność polskich firm jest niska, ich konkurencyjność wynika z niskich kosztów, co w globalnej konkurencji z Azją, a niedługo z Afryką, może okazać się katastrofalne w skutkach. Przemysł nie generuje nowych miejsc pracy. Mamy mało rozpoznawalnych marek i znaków towarowych na rynkach międzynarodowych - podkreślali uczestnicy konferencji „Polska 2015-2025. Jaka polityka przemysłowa? Najważniejsze wyzwania", którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.
Ponad 200 przedsiębiorców, polityków, przedstawicieli administracji publicznej, polityków i ekonomistów zastanawiało się w warszawskim hotelu Sheraton, jakiej polityki przemysłowej potrzebuje Polska, aby szybko się rozwijać.

W panelu „Czy możliwa jest jedna polityka przemysłowa?" uczestniczyli z jednej strony przedsiębiorcy, z drugiej zaś przedstawiciele partii politycznych. W interesującej dyskusji udział wzięli Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Paweł Rabiej, Nowoczesna, Joanna Senyszyn, SLD, Adam Szejnfeld, PO, Paweł Szałamacha, PiS oraz Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki, PSL.

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan powiedziała, że „Polska nie musi się obawiać o udział przemysłu w PKB, który sięga 25 proc., przy średniej europejskiej - około 17 proc., co daje nam piąte miejsce, tuż za Niemcami. Wyniki eksportu wskazują, iż polski przemysł jest nie tylko relatywnie duży, lecz także bywa konkurencyjny. W ciągu ostatnich 15 lat wartość eksportu wzrosła z 26 mld euro do 152 mld euro rocznie. Zmieniły się też kierunki eksportu i wzrósł poziom technologiczny sprzedawanych produktów. Niemniej jednak - zauważyła, że naszą słabością jest niska innowacyjność przedsiębiorstw, konkurencyjność wynikająca z niskich kosztów pracy czy problem z tworzeniem nowych miejsc przez przemysł.

Więcej na informacji na stronie Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI