Twitter

Henryka Bochniarz na forum Azja-Europa z udziałem światowych przywódców

piątek, 17 października 2014

na zdjęciu m.in. Henryka Bochniarz, Federica Mogherini, Shinzo Abe, Herman van Rompuy

Wzmocnienie współpracy handlowej i zwiększenie inwestycji to cele Azjatycko-Europejskiego Forum Biznesu (AEBF), które zakończyło się 16 października w Mediolanie. Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan przedstawiła postulaty polskiego i europejskiego biznesu w sprawie wyzwań dotyczących współpracy pomiędzy przedsiębiorcami obydwu kontynentów. W Forum wzięło udział ponad 750 uczestników z Europy i Azji: przedstawiciele biznesu, politycy, w tym premier Włoch Matteo Renzi, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i premier Japonii Shinzo Abe, ministrowie gospodarki oraz prezydenci organizacji biznesowych.

W swoim wystąpieniu Prezydent Bochniarz podkreśliła wyjątkową sytuację, w jakiej znajduje się Polska zaledwie 25 lat po zmianie systemu polityczno-ekonomicznego oraz 10 lat po wejściu do UE. Zauważyła, że obecnie ogromnym wyzwaniem jest skuteczne wspieranie małych i średnich firm, które stanowią kręgosłup polskiej i europejskiej gospodarki tak, aby stawiały na rozwój, innowacje i stały się prawdziwie globalnymi graczami. Rynki azjatyckie są dla MŚP niezwykle istotnym kierunkiem, ale wciąż niezagospodarowanym.

Szefowa Lewiatana wspomniała o historii kontaktów między Polską i krajami azjatyckimi w wymiarze międzyludzkim - wielu dzisiejszych decydentów z krajów Azji studiowało w Polsce. To tworzy dobrą bazę do rozwijania współpracy, ale konieczne jest współdziałanie polityki i biznesu.

Kończąc swe wystąpienie Henryka Bochniarz zapewniła, że wierzy w networking i kontakty bezpośrednie, ponieważ to one sprawiają, że pojawiają się nowe idee i rozwiązania. - Jestem pewna, że fakt, iż mamy dwie kobiety na bardzo ważnych stanowiskach - Federicę Mogherini na stanowisku  wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz Emmę Marcegaglię na stanowisku Prezydenta BUSINESSEUROPE - przyczyni się do tego, że będziemy budowali efektywną współpracę z partnerami z Azji - powiedziała.


Henryka Bochniarz podczas przywitania m.in. z Hermanem van Rompuy, Federicą Mogherini, Jose Manuelem Barroso.

Wysoką rangę wydarzenia podkreśliły wypowiedzi kolejnych uczestników Forum, m.in. Federiki Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch oraz przyszłej „twarzy dyplomacji" UE, Mateo Renziego, premiera Włoch oraz Jose Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Shinzo Abe, premiera Japonii czy Dato Najib Razak, premiera Malezji. Uznali oni zgodnie, że kontakty biznesowe między firmami europejskimi i azjatyckimi powinny być intensywnie rozwijane, a kraje UE winny być obecne na szybko integrującym się rynku azjatyckim. Konieczne jest także zadbanie o to, żeby beneficjentami tej współpracy stały się w maksymalnym stopniu MŚP, najliczniej reprezentowana grupa firm w UE.

Forum zakończono przyjęciem Deklaracji AEBF, która została przekazana Hermanowi Van Rompuyowi, Przewodniczącemu 10. Szczytu ASEM (Asia-Europe Meeting).

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI