Twitter

Debata przedsiębiorców z rządem o sposobach walki z kryzysem i przyszłości Europy

poniedziałek, 22 października 2012

Podsumowanie EFNI 2012

Pogłębianie integracji europejskiej, potrzeba regularnego dialogu między rządzącymi a partnerami społecznymi oraz zwiększanie obecności kobiet na mapie biznesowej i politycznej Europy to główne postulaty biznesu wypracowane podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2012 w Sopocie. W poniedziałek, 22 października, PKPP Lewiatan zorganizowała debatę o możliwościach wdrożenia tych rekomendacji, na którą zaproszono przedstawicieli rządu.

Jak powiedział po sopockiej konferencji Benjamin Barber "EFNI jest znaczącym wkładem Polski w rozwój Europy". Dziś rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób treść dyskusji prowadzonych podczas EFNI można przełożyć na konkretne działania rządu oraz wybrzmienie głosu środowiska przedsiębiorców w debatach politycznych w kraju i Europie.

Podczas trzech dni debat i sesji plenarnych podczas EFNI 2012, które odbyło się w Sopocie pod koniec września, powstało wiele rekomendacji, skupionych w trzech głównych obszarach: europejskich interesów i obowiązków wobec świata (w tym w szczególności stosunków z Turcją), roli państwa w gospodarce i relacji rynki-państwo oraz europejskiego modelu społecznego (w tym roli kobiet w gospodarce i życiu publicznym).

Wspólnym wątkiem przewijającym się w wielu dyskusjach była przyszłość Europy. Uczestnicy Forum, a także dzisiejszej debaty podsumowującej EFNI, podkreślali, że bez głębszej integracji Unia Europejska stanie przed widmem wielkiego kryzysu. Należy odebrać Unię biurokratom na rzecz większego uspołecznienia procesów decyzyjnych. Wskazywaliśmy na potrzebę deregulacji na poziomie europejskim, zmniejszanie ilości mnożonych przepisów i obciążeń dla biznesu. - To spowoduje zwiększenie konkurencyjności kontynentu, który jest przecież największym wspólnym rynkiem na świecie – powiedział Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Obecny kryzys jest dobrą lekcją zarówno dla przedsiębiorców jak i polityków. By zażegnać ryzyko jego pogłębiania, trzeba postawić na współpracę uczestników rynku. Myślę, że bardzo słabym punktem pozycji Polski jest fakt, że polityka tworzona jest w ogromnym oddaleniu od partnerów społecznych, głównie pracodawców. My, przedsiębiorcy, musimy być traktowani jako partnerzy, a nie tylko bierni odbiorcy dyskusji. Tyle władzy, ile odpowiedzialności. Bez tego nie uda się wypracować skutecznych narzędzi walki m.in. z problemami na rynku pracy. Brak rozmowy z pracodawcami osłabia pozycję Polski.

W debacie moderowanej przez Marcina Piaseckiego z redakcji Dziennika Gazety Prawnej uczestniczyli wra ze mną: Piotr Serafin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciel partnerów strategicznych EFNI - Andrzej Klesyk, prezes PZU. Zachęcam do lektury pełnej relacji z debaty, która ukaże się w najbliższych dniach na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI