Twitter

Callas - Zbyt dumna, zbyt krucha, Alfonso Signorini. Tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak

środa, 28 listopada 2012

Callas - Zbyt dumna, zbyt krucha, Alfonso Signorini. Tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak

Gdy w tegoroczne wakacje w lotniskowej księgarni szukałam odpowiedniej lektury na długą podróż, od razu wpadła mi w oko okładka z portretem mojej ukochanej Marii Callas. 


Tym razem trafiłam na jej biografię pióra włoskiego dziennikarza Alfonso Signoriniego. To oczywiście nie była moja pierwsza książka o Callas, ale chyba żadna dotychczas tak mnie nie poruszyła i nie wzburzyła. Alfonso Signorini maluje wstrząsająco smutny obraz kobiety zagubionej, samotnej, nieszczęśliwej. Opisuje jak wielka diwa opery, piękna, utalentowana,  bogata, otoczona miłością fanów pozwoliła się niszczyć w toksycznym związku. Miała u stóp cały świat, a poddała się egotycznemu partnerowi. Przestała śpiewać, porzuciła scenę, pozwoliła się krzywdzić i upokarzać.  Zrezygnowała ze świata na rzecz destrukcyjnego związku z Arytotelesem Onassisem.


Gdy trafiam na podobne przypadki, a zdarzają się one także wśród kobiet, które znam, zawsze mnie zastanawia, jak to możliwe. Co takiego sprawia, że kobiety, które zawodowo potrafią przenosić góry, prywatnie czasami nie umieją nawet postawić granic samoobrony. Nie mogę tego rozgryźć. A przypadek Callas jest tu niemal modelowy. Warto się nad nim zastanowić, a może nawet „przerabiać” na szkoleniach dla kobiet.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI