Twitter

Sama o sobie

Urodziłam się w 1947 roku w Świebodzinie. Mieszkam w Warszawie.

Co jest dla mnie ważne?

  • Praca na rzecz szerokiego dialogu, porozumiewania się tam, gdzie wydaje się to niemożliwe,
  • Zdrowa gospodarka, dobrze ułożone państwo,
  • Popieranie tych, którym chce się coś robić,
  • Rodzina: mąż, syn, córka, wnuki.

Wykształcenie

Ukończyłam Wydział Handlu Zagranicznego SGPiS. Jestem doktorem ekonomii i certyfikowanym doradcą ds. zarządzania. Byłam stypendystką Fulbrighta.

Działalność na forum krajowym

Byłam wykładowcą akademickim i pracownikiem naukowym Instytutu Koniunktur i Cen (1971-90). W rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego w 1991 roku pełniłam obowiązki ministra przemysłu i handlu. Założyłam jedną z pierwszych w kraju firm konsultingowych Nicom Consulting i przez wiele lat byłam jej prezesem. W końcu 1998 roku założyłam Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan (dziś poz nazwą Konfederacja Lewiatan). Od stycznia 1999 roku jestem jej prezydentem. Jestem też wiceprzewodniczącą Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Od 2006 roku pełnię funckje prezesa Boeing International na Europę Środkową i Wschodnią.

Przynależność partyjna

W latach 1978-90 należałam do PZPR. Uważam, że nie można oceniać tamtych czasów przez pryzmat tego, co zdarzyło się w Polsce później. W instytucie naukowym, w którym pracowałam, działała mała organizacja partyjna. Należeli do niej ludzie starający się reformować co się dało w kwestiach ekonomicznych. Zawsze starałam się chronić swoją instytucję i ludzi, którzy w niej pracowali. Nikt z Instytutu Koniunktur i Cen nie został zwolniony. Instytut przetrwał, mimo że były plany jego likwidacji.
Po wystąpieniu z PZPR nie wchodziłam w żadne polityczne układy.

Działalność na forum międzynarodowym

Należę do Rady Prezydentów BUSINESSEUROPE, największej i najważniejszej organizacji pracodawców w Unii Europejskiej. Biorę udział w pracach European Commission Enterprise and Industry Advisory Group, grupy doradczej utworzonej przez komisarza Antonio Tajaniego. Jestem przewodniczącą Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego działającego na rzecz rozwoju polsko-japońskiej współpracy gospodarczej. Od 2011 roku jestem członkinią thinkanku European Council on Foreign Relations.

Działalność społeczna

Wspieram twórców i działalność kulturalną. Jestem wiceprezesem Fundacji Sztuki im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, której celem jest wspomaganie zakopiańskiego teatru Witkacego. Przez dziesięć lat byłam współfundatorką Nagrody Literackiej Nike dla najlepszej książki roku. Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego przeznaczyłam na utworzenie fundacji Prymus na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich.

Nagrody, odznaczenia

Jestem laureatką Nagrody Kisiela (1998), nagrody miesięcznika Pani – Inwestycja Serc (2000), którą otrzymałam za działalność społeczną oraz nagrody Stylu Życia (2002) za styl prowadzenia mediacji. W 2003 roku otrzymałam nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego za szczególny wkład w rozwój dialogu społecznego w Polsce i działania ponad podziałami politycznymi. Wyróżniona zostałam także tytułem Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur przyznawanym przez Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie (2005). W 2004 roku odznaczona zostałam Krzyżem Komandorskmi Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku japońskim Orderem Wschodzącego Słońca, Złotą i Srebrną Gwiazdą. W 2012 roku tygodnik "Wprost" zaliczył mnie do grona 50 najbardziej wpływowych ludzi w Polsce.

Rodzina

Mój mąż Zbigniew Bochniarz jest dyrektorem Center for Nations in Transition, University of Minnesota, mamy dwoje dzieci: Joannę i Pawła oraz dziewięcioro wnucząt.

Czas wolny

Najlepiej odpoczywam w swoim domu na Warmii, do którego jeżdżę, gdy tylko mam wolny czas. Bardzo lubię zwierzęta. Mam trzy psy i trzy koty.

Moja ulubiona książka to „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Jestem wielbicielką talentu Marii Callas, lubię Bacha, kolekcjonuję dzieła współczesnej sztuki polskiej. Relaksuje mnie praca w ogródku. 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI