Twitter

Z ziemi włoskiej do Polski - Bochniarz na wydarzeniu Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej

wtorek, 13 lutego 2018

Bochniarz na seminarium Z ziemi włoskiej do Polski

W Polsce działa 2725 przedsiębiorstw z włoskim kapitałem, które zatrudniają około 82 tys. pracowników – wynika z raportu opublikowanego przez Włoską Izbę Handlowo-Przemysłową w Polsce za 2017 rok. Raport zaprezentowano w poniedziałek, 13 lutego 2018 r. podczas seminarium poświęconego osiągnieciom i wyzwaniom we współpracy gospodarczej Polski i Włoch.

 

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i członek rady nadzorczej FCA Poland, wspominała, że marka Fiat jest obecna na rynku polskim od 1906 roku, a pierwszą fabrykę firma zbudowała w Polsce już w 1926 roku. Obecnie Grupa FCA w Polsce to 16 spółek i prawie 10 tys. pracowników. Od 1993 roku Grupa FCA zainwestowała w Polsce około 17 mld zł, a w 2018 roku rozpocznie kolejną inwestycję  - linię produkcyjną nowych i zaawansowanych technologicznie silników w fabryce FCA Powertrain w Bielsku-Białej.

 

Henryka Bochniarz podkreśliła również, że Konfederacja lewiatan, podobnie jak marka Fiat, cieszy się w Polsce 100-letnią tradycją. Przedwojenny Lewiatan został założony przez Andrzeja Wierzbickiego w 1919 roku. Celem Konfederacji (zarówno sto lat temu, jak i obecnie) jest wspieranie jej członków w dążeniu do podniesienia poziomu rozwoju gospodarczego kraju oraz zabieganie o jak najwyższej jakości otoczenie prawne, zarówno na szczeblach lokalnym, jak i krajowym i europejskim. Lewiatan to jedyna reprezentatywna polska organizacja pracodawców, która jest członkiem BusinessEurope i posiada aktywne biuro w Brukseli. 

 

Włoski ambasador w Polsce Alessandro De Pedys powiedział, że dla Włoch Polska jest ważniejszym partnerem gospodarczym, niż Brazylia, Rosja, Turcja czy całe Bałkany.

 

Tadeusz Kościński, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii wskazał z kolei, że dla Polski Włochy są drugim partnerem pod względem obrotów wymiany handlowej w Europie i że obroty te z roku na rok rosną. Zapewnił również, że polski rząd chce przyciągać zagraniczne inwestycje w Polsce przede wszystkim finansujące nowoczesne technologie i innowacje. Zaprezentował – opracowane z myślą o przedsiębiorcach – rozwiązania przewidywane w Konstytucji Biznesu oraz zapewnił o wsparciu dla inwestorów.

 

W seminarium wzięło udział 400 uczestników.

 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI