Twitter

Henryka Bochniarz na targach Hannover Messe

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Szczyt polsko-niemiecki w Hanowerze

Polski pawilon na największych na świecie targach, Hannover Messe otworzyła Beata Szydło i Angela Merkel 24 kwietnia (poniedziałek) rano. Nasz kraj jest w tym roku partnerem imprezy.

Targom towarzyszył Polsko-Niemiecki Szczyt Biznesowy organizowany przez Konfederację Lewiatan i BDI. Jest to organizacja partnerska Lewiatana, obie wchodzą w skład organizacji europejskiej BusinessEurope (Lewiatan jako jedyna organizacja z Polski). Gośćmi specjalnymi szczytu poza Prezydent Henryką Bochniarz, byli wicepremier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Związku BDI, prof. Dieter Kempf.

Tematem przewodnim szczytu były sukcesy i perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami. Poruszane były także kwestie reindustrializacji polskiej gospodarki w duchu Przemysłu 4.0, zwiększonej mobilności i znaczenia branży cyfrowej. Nie bez znaczenia jest innowacyjność i umiejętność znajdywania rozwiązań, które cechują polskich przedsiębiorców, a co w połączeniu z niemiecką precyzją i pracowitością stanowi konkurencyjną przewagę.

Prezydent Lewiatana podkreśliła, że stosunki gospodarcze między Polską i Niemcami są imponujące i przypomniała, że pierwsza umowa o handlu między Polską a Republiką Federalną Niemiec została podpisana w 1991 r. przez rząd, w którym to ona była ministrem gospodarki.

- W epoce przemysłu 4.0 niepokoi stosunkowo niski poziom innowacji w polskich firmach i ciągłe korzystanie z tradycyjnych modeli biznesowych. W tym zakresie potrzebna jest zmiana. Nie powinno się jednak zmuszać przedsiębiorców do innowacji. Oni muszą sami dostrzec ich wartość i znaczenie. Tylko innowacje mogą przynieść kompatybilność przemysłu polskiego i niemieckiego - dodała.

W swoim wystąpieniu podkreślała również potrzebę wzmocnienie edukacji pracowników i budowania ram legislacyjnych dla wspomagania rozwoju przemysłu 4.0. 

Henryka Bochniarz spotkała się również z członkami Foreign Trade Committee, działającego w ramach BDI. Na tym spotkaniu zachęcała aby UE wypracowała wspólne stanowisko ws. Brexitu i umowach o wzajemnych inwestycjach i handlu z USA oraz Chinami. 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI