Twitter

Henryka Bochniarz na polsko-niemieckim szczycie biznesowym w Hanowerze

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Szczyt polsko-niemiecki w Hanowerze

25 kwietnia Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana wystąpiła podczas najwiekszych targów świata, Hannover messe na Szczycie polsko-niemieckim. Lewiatan wraz z BDI (organizacja przemysłu niemieckiego - Bundesverband der Deutschen Industrie) był organizatorem wydarzenia, na którym zagościł także Mateusz Morawiecki, wicepremier rządu polskiego i minister rozwoju i finansów oraz niemieccy i polscy przedsiębiorcy.

Henryka Bochniarz podkreśliła, że stosunki gospodarcze między Polską i Niemcami są imponujące i przypomniała, że pierwsza umowa o handlu między Polską a Republiką Federalną Niemiec została podpisana w 1991 r. przez rząd, w którym to ona była ministrem gospodarki. Polski pawilon otworzyła dzień wcześniej Beata Szydło, premier RP i Angela Merkel, kanclerz Niemiec. Polska jest w tym roku partnerem Niemiec.

Targom towarzyszył Polsko-Niemiecki Szczyt Biznesowy organizowany przez Konfederację Lewiatan i BDI. Jest to organizacja partnerska Lewiatana, obie wchodzą w skład organizacji europejskiej BusinessEurope. Uczestnicy rozmawiali o perspektywy współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami, w szczególności w kontekście zmieniającego się środowiska pracy oraz rewolucji przemysłowej. Poruszane były także kwestie rozwoju polskiej gospodarki w duchu Przemysłu 4.0, elektromobilności i rosnącego znaczenia branży cyfrowej. Kreatywność i pracowitość, a także umiejętność dostosowania się do wymagań odbiorców i potężne zaplecze startupowe stanowią kluczowe cechy polskich przedsiębiorców, co w połączeniu z niemiecką precyzją i doświadczeniem stanowi realną konkurencję dla przemysłu azjatyckiego czy krajów rozwijających się.

- W epoce przemysłu 4.0 niepokoi stosunkowo niski poziom ogólny innowacji w wiekszych polskich korporacjach i korzystanie z tradycyjnych modeli biznesowych. W tym zakresie potrzebna jest zmiana. Jednak firmy same muszą dostrzec wartość i znaczenie nowych rozwiązań. Zwrot ku innowacjom przyniesie kompatybilność przemysłu polskiego i niemieckiego, co stanowić będzie gwarancję zrównoważonego rozwju przemysłu w Polsce - dodała Bochniarz.

W swoim wystąpieniu podkreślała również potrzebę dostosowania edukacji (wyższej i zawodowej) do rynku pracy i wsparcia biznesu dla budowania ram legislacyjnych, które mogłyby wspomóc rozwój przemysłu 4.0. 

W ramach swojego pobytu na Hannover Messe 2017 Henryka Bochniarz spotkała się również z członkami Foreign Trade Committee BDI. Na posiedzeniu komitetu przedstawiła stanowisko polskich przedsiębiorców wobec Brexitu, a także zachęcała do przedstawiania korzyści płynących z zawierania umów bi- i multilateralnych o wolnym handlu (z Japonią, Wietnamem, Mercosurem, itp.). 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI